• skola

O školi

JU Škola za srednje i više stručno obrazovanje “ Sergije Stanić “ nalazi se u Podgorici. Škola je osnovana 1966.godine, što znači da će 12. aprila slaviti skoro pola vijeka postojanja. Nekada je funkcionisala kao dvije zasebne škole, a onda je dogovorom Trgovinske i Ugostiteljske škole donijeta odluka o integraciji ove dvije škole u jednu obrazovnu ustanovu pod imenom “ Trgovinsko- ugostiteljski školski centar Sergije Stanić “. U novoformiranom centru upisana su 23 odjeljenja sa 714 učenika, a danas naša škola broji 37 odjeljenja sa 1216 učenika.
Oni koji žele da se upišu ovdje mogu birati između nekoliko smjerova:
• Turistički tehničar
• Tehničar kulinarstva
• Tehničar usluživanja
• Tehničar prodaje
• Konobar
• Kuvar
• Poslastičar
• Prodavač
Odmah po osnivanju Centra napravljeni su prvi koraci na stvaranju školskih radionica. Od ugostiteljskih preduzeća “ Crna Gora “ preuzeti su ugostiteljski objekti kafana “ Morača “ i kafana restoran “ Radovče “. Nešto kasnije kupljen je objekat na Zabjelu, gdje je otvorena velika samoposluga i đačka kuhinja. Ostvarena je puna saradnja sa turističkom privredom. Od 24.05.1993.godine uz prethodnu saglasnost Ministarstva prosvjete i nauke donijet je statut JU Srednja škola za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu “ Sergije Stanić “. Od februara 2013. godine naša škola promijenila ime u JU Škola za srednje i više stručno obrazovanje “Sergije Stanić”.
Od dana kada je nastala pa do danas, mnogo se ulagalo u modernizaciju i opremljenost škole, a brojne međunarodne donacije su pomogle da se osposobe kabineti za praktičnu nastavu, gdje učenici usavršavaju svoje znanje i vještine. Kabineti su opremljeni najsavremenijom opremom. Pored kabineta u okviru škole profesorima i učenicima su na raspolaganju kabineti Narodnog univerziteta “Milun Božović “, koji je radna jedinica SSŠ “ Sergije Stanić “. Učenicima je praktičan rad obezbijeđen u kabinetima, dok stručnu praksu obavljaju u restoranu “Radovče“.
Restoran “Radovče“ godinama je omiljeno sastajalište Podgoričanima, koji su svakodnevno u centru grada dolazili da popiju prvu jutarnju kafu. Slično je i na novoj lokaciji, ispod dva solitera, takođe u centru. Restoran je u narodu poznat kao restoran “ Kod đaka “, i upravo je u tome čar ovog restorana, to što u njemu svoj zanat “peku“ mladi ljudi. U okviru restorana postoji poslastičara koja je takođe u vlasništvu škole.
Tokom ljetnjih mjeseci učenici praksu obavljaju u nekom od renomiranih hotela u glavnom gradu i Crnogorskom primorju, kao što su: Sveti Stefan, Splendid, Montenegro, Mediteran. Ovi hoteli su ujedno i socijalni partneri škole.U našoj školi zaposleno je oko 70 profesora. Stručno usavršavanje zaposlenih se realizuje u organizaciji Ministarstva prosvjete i sporta, Centra za stručno obrazovanje i Zavoda za školstvo. Profesori prisustvuju svim seminarima. Time obogaćuju i unapređuju svoje znanje, a zatim ga prenose na svoje učenike. Mnogi naši profesori dobitnici su brojnih priznanja. Bilo da se pojave na državnom, regionalnom, međunarodnom takmičenju naši učenici ostvaruju vrhunske rezultate. Već nekoliko godina konobari i kuvari dominiraju na svim takmičenjima, osvojili su veliki broj kako zlatnih, tako i srebrnih i bronzanih medalja, pehara, priznanja. Prije dvije godine naša škola se po prvi put takmičila u oblasti turizma na IV-om Međunarodnom takmičenju Trgovinsko-ugostiteljskih škola u Sarajevu, gdje je osvojena bronzana medalja, a godinu kasnije zlatna. Diplome i priznanja od velikog su značaja u daljem školovanju naših učenika.
Naša škola je učestvovala u projektu “ Stručno je ključno “, čiji je cilj bio da se utiče na mlade ljude da donesu pravu odluku kada je riječ o njihovom daljem školovanju. Slogan ovog projekta je “ Uz izbor pravog znanja, život može biti banja“.Škola je uspostavila saradnju sa brojnim školama iz zemlje, regiona i Evrope. Neke od njih su:
• Ugostiteljsko-turistička škola Sarajevo
• Tehnička škola Novi Pazar ( Pobratimska škola )
• Ugostiteljsko turistička škola Serramaconi- Emilia Romagna Italia
• Turistička škola Ren, Francuska
• Hotelijerska škola – Zagreb
• Komercijalno- trgovačka škola - Bjelovar
Takođe 20.04.2011. godine škola je potpisala ugovor o saradnji sa Fakultetom za turizam u Baru.
Naša škola je pravi izbor za mlade ljude jer im nudi mogućnost zapošljavanja nakon završetka školovanja.

Ko je na mreži

Ko je na mreži: 300 gostiju i nema prijavljenih članova

JU Škola za srednje i više stručno obrazovanje ,,SERGIJE STANIĆ“

Please publish modules in offcanvas position.